PRAWDA O STARZENIU WIN JEST TAKA, ŻE JEST TO DZIEDZINA NIEZNANA, NIEZBADANA, SŁABO ZROZUMIANA I TRUDNO PRZEWIDYWALNA.
(Zema Long, producent win z Kalifornii)

WENTYLACJA



Pożądana jest kontrola cyrkulacji powietrza, należy w maksymalnym stopniu ograniczyć przewiewy [przeciągi], warto też zamontować wentylatory, wprowadzające zewnętrzne powietrze. Przeciągi powodują wysychanie korków (korków, ale nie zakrętek).

Lokalizacja piwniczki powinna być tak dobrana, aby zapewnić do niej stały dopływ świeżego powietrza. Zapobiegnie to gromadzeniu się przykrych zapachów oraz pleśni. Dodatkowo, warto pamiętać, iż wino przez cały czas „żyje” w butelce i reaguje na otaczające je środowisko, oddychając przez korek.

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w piwniczce zapobiegnie więc absorpcji niepożądanych zapachów.

NASZA RADA

Wino bardzo szybko chłonie wszelkie zapachy z zewnątrz, dlatego nie należy w pobliżu piwnicy win przechowywać jakichkolwiek produktów o agresywnych zapachach np. chemikaliów (benzyna, lakiery, farby itp.)

W maksymalnym stopniu należy ograniczać możliwość przenikania zapachów “kuchennych” typu bigos, przypalona zupa czy psująca się cebula, a nawet owoce.

Z tych również powodów, Twoja piwniczka pod żadnym pozorem nie powinna być zlokalizowana w pobliżu miejsca garażowania samochodu (spaliny !)